V katedrále připomíná tuto událost velká mozaika na západní stěně první kaple v jižní lodi dostavěné části katedrály, která je zasvěcená sv. Ludmile a je také nazývána Křestní kaplí. Mozaiku navrhl slavný český malíř Max Švabinský v průběhu II. světové války na objednávku Jednoty pro dostavbu katedrály. Realizována však mohla být až v roce 1950. Dílo mistra Maxe Švabinského můžeme v katedrále obdivovat na více místech. Je např. autorem velké vitráže znázorňující Poslední soud v korunovačním okně v příčné lodi katedrály, situovaném přímo nad Zlatou branou s korunní komorou, ale také Klanění Nejsvětější Trojici v oknech vysokého chóru nad hlavním oltářem. Mozaika nese Švabinského typický rukopis, který můžeme pozorovat zejména na zmíněné vitráží Klanění Nejsvětější Trojici.
Tato mozaika však není jediným dílem zobrazujícím událost Křtu Páně v naší katedrále. Další obraz v provedení olej na plátně nalezneme v chórovém ochozu katedrály, vlevo vedle vstupních dveří do Staré sakristie. Jedná se o nádherné barokní dílo od slavného českého malíře Petra Brandla z roku 1722. V archivu naší kapituly se dokonce dochovala smlouva s Petrem Brandlem na vyhotovení tohoto obrazu. Křtu Ježíše v Jordánu zde asistují andělé, Bůh Otec sesílá z nebe Ducha Svatého a Janu Křtiteli leží u nohou beránek. Obraz zde dle dostupných pramenů visí až od roku 1918.
Úplně poslední svátek s časovou a tematickou vazbou na slavnost Narození Páně oslavíme až za necelý měsíc dne 2. února, kdy si připomeneme Uvedení Páně do chrámu. Až do tohoto dne si můžete přijít prohlédnout jesličky nejen do katedrály, ale do většiny pražských chrámů, kde obvykle zůstávají vystavené po celých 40 dní.
Text: Ing. Ondřej Stříteský
Foto:
Člověk a Víra, Jana Havlová, Michal Havel
http://petrbrandl.eu/katalog-del/detail-dila/?id=97