Současný betlém pražské katedrály je ve srovnání s ostatním vybavením chrámu velmi mladý. Patří však již neodmyslitelně k mobiliáři našeho chrámu, o který pečuje pražská metropolitní kapitula. Vytvořil ho malíř, řezbář a sochař Václav Andres v I. pol. 20. století. Původně na návrhu betlému pracovala prof. Helena Johnová, ten však nebyl realizován.
Scénu narození Pána Ježíše, kterému se přicházejí poklonit pastýři a Tři králové, představuje 24 sádrových a keramických polychromovaných figur. Původní řešení jejich instalace se nedochovalo, a tak návštěvníci katedrály mohli dosud vidět Svatou rodinu buď v jednoduché chýši, nebo v jeskyni ve skále, kterou vytvořil až v roce 1998 ze sádry a polystyrenu velmi známý český sochař Karel Stádník. Po dlouhých letech vystavování vyžadovaly figury i skála odborné vyčištění, doplnění chybějících částí včetně polychromie, celkovou obnovu barevnosti a další zásahy.
V letech 2023 – 2024 byl proto betlém péčí Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze obnoven. Obnovy betlému se ujala zkušená restaurátorka paní Dagmar Lebenhartová ve spolupráci s dcerou Irenou Třískovou, které v roce 2022 společně restaurovaly také betlém a interiér sousedního kostela Všech svatých. Již v loňském roce byly restaurovány figury i skála, letos pak restaurátorky dle vlastního návrhu vyrobily novou instalaci, která je inspirována architekturou samotné Svaté země. Chlév, ve kterém Panna Maria chová narozeného Ježíška, je umístěn na předměstí Betléma. Budovy vynikají precizním zpracováním detailů.
Betlém bude v katedrále vystaven 40 dní od půlnoční mše svaté o slavnosti Narození Páně dne 25. prosince až do svátku Uvedení Páně do chrámu dne 2. února. V ten den si připomeneme událost, kdy po 40 dnech přinesli Panna Maria a svatý Josef malého Ježíše do jeruzalémského chrámu, kde se setkali se starcem Simeonem a prorokyní Annou. Simeon v Ježíši poznal „světlo k osvícení pohanům a k slávě izraelského lidu.“
Text i foto: Ing. Ondřej Stříteský