Putování po katedrále připomene výročí úmrtí Miloslava kardinála Vlka

Putování po katedrále připomene výročí úmrtí Miloslava kardinála Vlka

V březnu nás zavede náš cyklus Putování po katedrále opět do Nové arcibiskupské kaple. Dne 18. března zde vzpomeneme na 35. pražského arcibiskupa Miloslava kardinála Vlka, kterého náš Pán povolal z tohoto světa po těžké nemoci v roce 2017. V arcibiskupské hrobce pod touto kaplí pak kardinál Vlk nalezl místo svého posledního odpočinku vedle svých předchůdců a vedle našeho kapitulního děkana Msgre. ThDr. Antonína Podlahy.

Miloslav kardinál Vlk při slavení mše svaté v katedrále

 

Na působení Miloslava kardinála Vlka v úřadu pražského arcibiskupa většina z nás ještě dobře pamatuje, mnoho věřících pražské arcidiecéze přijalo z jeho rukou svátost biřmování a mnoho kněží, kteří dnes v diecézi působí, bylo právě kardinálem Vlkem vysvěceno. Podobně jako František kardinál Schönborn zastával nejprve úřad diecézního biskupa v Českých Budějovicích, odkud přišel do Prahy v roce 1991. Nahradil tak v úřadu Františka kardinála Tomáška, který vstoupil do českých dějin zejména svým veřejným působením během pádu komunistického režimu a stal se tak jednou z nejvýraznější tváří doby, kdy český a slovenský národ znovu nabyly svobody. Převzetí úřadu po tak výrazné osobnosti pouhý rok po Sametové revoluci samo o sobě nebylo jednoduché, nového arcibiskupa navíc čekala náročná práce s postupnou obnovou církevních struktur a jejich fungování v diecézi. Obnovovány a zakládány byly církevní školy i zdravotnická zařízení, mnoho budov bylo v dezolátním stavu a církev v Československu se musela vypořádat s následky všech ran, které jí komunistický režim ve svém úsilí o její zničení uštědřil.

Miloslav Vlk se narodil v roce 1932 v Líšnici u Milevska, studoval na Jirsíkově gymnáziu v Českých Budějovicích a v letech 1955 – 1960 pak byl posluchačem Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudoval obor archivnictví. Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích začal studovat v roce 1964 a v roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Nějaký čas pak pracoval jako sekretář českobudějovického biskupa Josefa Hloucha, od roku 1971 působil v duchovní správě, ale v roce 1978 mu byl odebrán státní souhlas. Téměř do konce komunistického režimu pak nesměl jako kněz veřejně působit, což nesl velmi těžce.

 

Miloslav kardinál Vlk při poutní mši svaté na Velehrad, rok před svou smrtí v roce 2016

 

Následujících osm let se Miloslav Vlk živil umýváním oken v Praze a v roce 1986 nastoupil jako archivář ve Státní bance československé, kde pracoval téměř do konce komunistického režimu v Československu.

Státní souhlas mu byl vrácen k 1. lednu 1989 a o rok později byl jmenován 10. biskupem českobudějovickým. V Českých Budějovicích působil jako biskup sice jen krátce, ale podařilo se mu již v roce 1990 založit Biskupské gymnázium J. N. Neumanna. Na jeho práci pak navázal jeho nástupce Antonín Liška, do té doby světící biskup pražský a kanovník naší metropolitní kapituly.

V Praze pak arcibiskup Miloslav Vlk usiloval o obnovu diecéze. Vedle založení řady církevních škol vrátil do Prahy kněžský seminář a v roce 1994 byl jmenován kardinálem. V Římě získal mimořádně významný titulární kostel, a sice baziliku Santa Croce in Gerusaleme. Jedná se o jeden z nejstarších chrámů v Římě, založený již svatou Helenou, matkou císaře Konstantina I. Velikého. Chrám vznikl z velkého sálu původního palácového komplexu, který svatá Helena obývala. Nechala sem umístit velké části Kristova kříže, které měla dle legendy objevit v Jeruzalémě a které jsou v jedné z kaplí baziliky uloženy dodnes. Nachází se zde také část břevna z kříže dobrého lotra a další relikvie související s ukřižováním Pána Ježíše. Miloslav kardinál Vlk tak byl titulárním kardinálem jednoho z nejvýznamnějších kostelů a poutních míst v Římě.

V roce 2005 se pak zúčastnil jediného konkláve, kde uplatnil své hlasovací právo při volbě papeže Benedikta XVI. Toho pak v Praze přivítal na závěr svého působení v úřadu pražského arcibiskupa v roce 2009. Stejně tak byl přítomen druhé a třetí návštěvě papeže Jana Pavla II. v letech 1995 a 1997.

Miloslav kardinál Vlk se dožil věku 84 let. Poslední měsíce jeho života však byly poznamenány utrpením v důsledku vážné nemoci, kterou snášel statečně a připravoval se na setkání s naším Pánem. Při ranní mši svaté ve výroční den jeho úmrtí v Nové arcibiskupské kapli vzpomeneme na jeho život a budeme mu vyprošovat spásu duše, aby ho náš Pán přijal do slávy svých vyvolených.

 

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Foto: Člověk a Víra

Aktuality & články

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

  • O filii et filiae, Rex caelestis, Rex gloriae, morte surrexit hódie, Alleluia!

    O filii et filiae, Rex caelestis, Rex gloriae, morte surrexit hódie, Alleluia!

    Každou neděli v 17 hodin se kanovníci naší metropolitní kapituly scházejí v chóru katedrály ke společné modlitbě v podobě slavnostních zpívaných nešpor. Jedním z jejich úkolů je totiž modlit se společně modlitby z liturgie hodin. Tuto takzvanou denní modlitbu církve se podle kanonického práva závazně modlí všichni duchovní, tedy biskupové, kněží a jáhni. Modlí se ji povinně většinou také mniši a mnozí řeholníci. Laici se ji mohou modlit dobrovolně. Některá společenství duchovních však jsou navíc vázána takzvanou chórovou povinností, kdy se modlí liturgii hodin společně v chóru svého kostela. Platí to zejména pro mnichy a mnišky církevních řádů a řeholníky a řeholnice některých kongregací a stejně tak pro kanovníky katedrálních i kolegiátních kapitul, kteří se za tím účelem scházejí ve své katedrále nebo kolegiátním chrámu. Kapituly kanovníků totiž byly svým založením klášterním společenstvím původně dost podobné, teprve postupem času se přetvořily v kolegia biskupů a kněží odlišného charakteru. Společná chórová modlitba jim však zůstala a v katedrálách a kolegiátních chrámech jsou v presbytáři umístěny chórové lavice, ve kterých kanovníci při společné modlitbě zasedají stejně jako mniši v klášterních chrámech.

  • Beránek ovce vykoupil, když muka kříže podstoupil, alleluja!

    Beránek ovce vykoupil, když muka kříže podstoupil, alleluja!

    Slavnostní Zmrtvýchvstání Páně vstupujeme do dalšího a zároveň nejslavnostnějšího období celého liturgického roku vůbec. Kristus, který svou obětí na kříži přemohl pekelné mocnosti a zazářil jako světlo, které rozehnalo temnoty, vstává třetího dne z hrobu. Setkává se s Marií Magdalenou, s apoštoly a svými učedníky. „Nolli me tangere“ – „Nedotýkej se mě, ještě jsem se nevrátil k svému Otci. Běž a pověz bratřím, že odcházím k svému i vašemu Bohu a Otci.“ To byla Jeho první slova k Marii Magdaleně, když ho spatřila po Jeho slavném vzkříšení a poznala v něm našeho Pána. Ještě několikrát se svým učedníkům zjevil, než po čtyřiceti dnech slavně vstoupil na nebesa. Oslavený vzkříšený Kristus je zobrazován jako vítězný král v rudém plášti s ranami na rukou, nohou a v boku, s rozjasněnou tváří a s praporem v ruce.

  • Slavné Kristovo vzkříšení oslaví starobylý chvalozpěv

    Slavné Kristovo vzkříšení oslaví starobylý chvalozpěv

    „Ať slavné Kristovo vzkříšení naši tmu ve světlo promění!“

    Tímto zvoláním k zapálené a požehnané velikonoční svíci u velikonočního ohně, která symbolizuje vzkříšeného Krista, zahájí kněz po setmění procesí k oltáři. Tam budou slaveny obřady z vigilie veliké noci, kdy Kristus rozlomil pouta smrti, vstal z mrtvých, aby se následně ukázal svým učedníkům a po čtyřiceti dnech vstoupil na nebesa jako Král slávy. Veliké a nádherné tajemství této noci, tajemství naší spásy a vykoupení z otroctví hříchu je oslavováno jako světlo, které přináší Kristus a rozhání jím pekelné temnoty, Kristus sám je označován jako to světlo. Takto ho oslavuje i známá velikonoční píseň, zpívaná v českých zemích: „Aleluja! Vstal z mrtvých Kristus oslavený,  tma pekel před ním utíká! Z ran, jež jsou divem zaceleny, vítězná záře proniká!“

  • 15. výročí úmrtí kanovníka a faráře Mons. Miroslava Vágnera

    15. výročí úmrtí kanovníka a faráře Mons. Miroslava Vágnera

    Zelený čtvrtek je zároveň velkou slavností kněží. Ten den totiž náš Pán Ježíš Kristus ustanovil svátost kněžství, když při večeři se svými učedníky pozdvihl chléb a kalich s vínem a řekl: „Toto je moje tělo“ a „Toto je moje krev,“ „Toto je smlouva nová a věčná, to konejte na mou památku!“ Proto se v dopoledních hodinách tradičně setkávají kněží z celé diecéze se svým biskupem v katedrálách, obnovují svůj slib poslušnosti a při slavné mši svaté, které je nazývána Missa chrismatis, jsou posvěceny oleje, užívané při udělování svátostí. I v naší katedrále je pravidelně takováto mše svatá slavena. Letos budeme na Zelený čtvrtek vzpomínat také na jednoho věrného a laskavého Kristova kněze, kanovníka naší pražské metropolitní kapituly a v letech 2001 – 2008 faráře naší katedrály Mons. Miroslava Vágnera. Uplyne totiž přesně 15 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. I on se pravidelně účastnil této slavné mše svaté s ostatními kněžími pražské arcidiecéze v naší katedrále a pevně věříme, že pro svou věrnou dlouholetou službu Kristu a Jeho církvi dnes slaví ve společenství Jeho svatých.

  • Velký pátek – hle, jak umírá Spravedlivý!

    Velký pátek – hle, jak umírá Spravedlivý!

    V postní době jsme zvláště intenzivně obraceli naše srdce k našemu Pánu, který se čtyřicet dní postil na poušti a který rozepjal ruce a dal se přibít na kříž, aby svou smrtí naši smrt přemohl a vykoupil nás pro život věčný. Rozjímali jsme o Kristově smrti při pobožnostech křížové cesty a v našem postním seriálu jsme se seznámili s obrazy Kristova utrpení v naší katedrále. 

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení