V prosinci vzpomínáme na výročí úmrtí kanovníků Svobody, Paďoura a Skoblíka

V prosinci vzpomínáme na výročí úmrtí kanovníků Svobody, Paďoura a Skoblíka

V prosinci vzpomínáme památky několika kanovníků Metropolitní kapituly. V neděli 8. prosince výročí úmrtí ThDr. Jiřího Svobody, ve středu 11. prosince výročí úmrtí Mons. Jiřího Paďoura, OFMCap. a konečně v pátek 13. prosince výročí úmrtí ThDr. Jiřího Skoblíka. Již dříve jsme vzpomenuli světlé památky otců Lva Stanovského a Opatrného. Článek o nich naleznete zde.

Otec Svoboda v chórovém

 

Dva roky uplynuly v neděli 8. prosince od úmrtí našeho kanovníka a v letech 2010 – 2013 děkana Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, ThDr. Jiřího Svobody, JC.D. Na jeho působení v naší katedrále většina z nás ještě velmi dobře pamatuje, přestože v posledních letech mu již zdravotní stav nedovoloval pravidelně bohoslužby v katedrále sloužit.

Jiří Svoboda pocházel z Prahy a po dokončení studií na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích konal nejprve základní vojenskou službu, teprve poté byl v roce 1966 vysvěcen na kněze. Řadu let působil zejména v duchovní správě, jeho prvním působištěm byl Cheb a Františkovy Lázně. V roce 1973 získal licenciát teologie a o dva roky později se stal doktorem teologie. Následně působil dále v duchovní správě až do roku 1993, kdy byl uvolněn pro práci u církevního soudu. Soudcem metropolitního církevního soudu byl již od roku 1977, v letech 1991 – 2009 působil jako jeho oficiál. Kanonické právo studoval v Římě, doktorát kanonického práva získal na lateránské univerzitě v roce 2000. V oblasti kanonického práva je pozoruhodná jeho publikační činnost.

Členem pražské metropolitní kapituly se stal v roce 1992 a v průběhu let postoupil až na místo preláta scholastika, kterým byl až do své rezignace v roce 2016. V roce 2010 byl zvolen děkanem kapituly, na toto místo byl instalován dne 29.6.2010 a úřad vykonával následující tři roky.

V letech 1995 – 2016 působil také jako rektor kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na pražském Karlově. Tento barokně přestavěný kostel byl založen již císařem a králem Karlem IV. a svojí dispozicí a oktogonální lodí odkazuje na katedrálu v Cáchách, které jsou s působením Karla Velikého spojené. Tento kostel měl kanovník Dr. Jiří Svoboda dle svých slov velmi rád a slavil zde také latinskou liturgii podle misálu z roku 1962. Od 6. 3. 1998 byl také instruktorem beatifikačního procesu kardinála Josefa Berana. Od 17. 6. 2002 se stal moderátorem studia advokátů Interdiecézního církevního soudu v Praze.

Kanovník Jiří Svoboda zemřel dne 8. prosince 2022 po dlouhé nemoci, kterou v pokoře, tichosti a trpělivě snášel a byl pochován do kapitulní hrobky na břevnovském hřbitově v Praze. Vzpomínáme na něj s vděčností za dar jeho života a působení v naší kapitule a vyprošujeme mu u Pána dar spásy a života věčného.


Mons. Paďour se znaky svého biskupského úřadu

 

Před 9 lety náš Pán povolal dalšího svého věrného služebníka z řad kanovníků naší kapituly, pomocného biskupa pražského a posléze diecézního biskupa českobudějovického Mons. Jiřího Paďoura, OFMCap. K Pánu odešel po dlouhé nemoci 11. prosince 2015.

Jiří Paďour vystudoval Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích v roce 1975 a téhož roku byl v Praze vysvěcen na kněze. Působil nejprve v duchovní správě v Mariánských Lázních a v dalších západočeských obcích, posléze mu byl odebrán státní souhlas. Ve 2. pol. 80. let se do duchovní správy vrátil a několik let působil mimo jiné jako administrátor excurrendo farností v pražských Kyjích a v Dolních Počernicích. Zde se významným způsobem zasloužil o záchranu a opravu místního románského kostela, jeho znovuotevření a obnovu života ve farnosti. V roce 1991 se pak stal provinciálem Řádu menších bratří kapucínů, proto na čas službu v duchovní správě opustil.

O pět let později ho papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním biskupem ausukkurénským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení přijal společně s naším současným proboštem Mons. Mgr. Václavem Malým z rukou pražského arcibiskupa Miloslava kardinála Vlka v pražské katedrále dne 11.1.1997. Jako své biskupské heslo si zvolil „DOMINUS DEUS MAGNUS EST“ (= „Pán Bůh je veliký“). O rok později byl jmenován členem naší metropolitní kapituly, instalován byl 15.12.1998 na místo canonicus ecclesiastes et secundus Ioanneus.

Již o tři roky později se stává biskupem-koadjutorem českobudějovické diecéze, kterou pomáhá spravovat tehdejšímu biskupovi Antonínu Liškovi, který pocházel taktéž z řad našich kanovníků. Dne 25.9.2002 se stal českobudějovickým biskupem a v rámci České biskupské konference se stal delegátem pro mládež a zasvěcený život. Úřad českobudějovického biskupa zastával 12 let, v roce 2014 rezignoval ze zdravotních důvodů a o rok později umírá v Prachaticích. Pochován byl do biskupské hrobky na hřbitově v Českých Budějovicích.

Na našeho kanovníka a biskupa Jiřího vzpomínáme s vděčností a vyprošujeme mu dar života věčného a přijetí do věčné slávy naším Pánem, kterého ze srdce ctil a miloval.

—————————-

Otec Skoblík v roce 2017

 

V pátek 13. prosince jsme vzpomenuli na kanovníka naší kapituly a dómského faráře Mons. doc. ThDr. Jiřího Skoblíka, který v tento den roku 2020 odešel k Pánu. Pro svoji vlídnost, hlubokou zbožnost, vzdělání a laskavý humor byl velmi oblíbeným knězem pražské arcidiecéze, na kterého věřící rádi vzpomínají a jeho bohoslužby byly hojně navštěvované. Zanechal po sobě však i rozsáhlé dílo v oblasti teologie, neboť dlouhá léta působil jako vedoucí katedry, docent a krátce také jako proděkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Jiří Skoblík pocházel z Prahy, na kněze byl vysvěcen v roce 1961 v Litoměřicích, kde vystudoval Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu. Již v tomto roce působil v naší katedrále jako dómský vikář. Následně po základní vojenské službě působil v duchovní správě na mnoha místech v Praze, mezi roky 1965 – 1968 také v Plzni.

Členem Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze se stal v roce 1993, kdy byl instalován na místo canonicus ecclesiastes et secundus Ioanneus. Od roku 2001 pak působil jako dómský farář. Zároveň se stal rektorem kostela sv. Benedikta na Hradčanském náměstí, kde působil téměř po celý zbytek života a k tomuto místu měl zvláště vřelý vztah. Od roku 2010 byl emeritním kanovníkem, v katedrále však sloužil bohoslužby v českém i latinském jazyce pravidelně, dokud mu to zdravotní stav dovolil. V roce 2008 ho také papež Benedikt XVI. jmenoval papežským prelátem s titulem monsignore.

Kanovník Jiří Skoblík zemřel o 3. adventní neděli roku 2020. Přestože se dožil vysokého věku a bojoval s vážnou nemocí, jeho odchod byl náhlý. Do samého konce pozemského života se totiž navzdory úbytku sil snažil být aktivním ve svém kněžském povolání, pravidelně sloužil alespoň v soukromí mši svatou, rád šířil radostnou zvěst a povzbuzoval věřící alespoň v písemné podobě s pomocí moderních technologií, a to ještě v úplně posledních dnech svého života. Poslední rozloučení se konalo ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, poté byl uložen k poslednímu odpočinku do kapitulní hrobky na břevnovském hřbitově.

Na našeho kanovníka Jiřího pamatujeme v modlitbě a věříme, že ho Pán odmění za jeho věrnou službu, kterou vykonával vždy s láskou za všech okolností. Kéž ho přijme do svého království!

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Foto: Člověk a Víra, Knihovna Metropolitní kapituly

Aktuality & články

  • Nový seriál. Králové ve výslužbě na Pražském hradě i v katedrále

    Nový seriál. Králové ve výslužbě na Pražském hradě i v katedrále

    Význam pražské katedrály rostl společně s postavením Českého knížectví a později království v Evropě. Již samotné založení románské rotundy svatého Víta na Pražském hradě naším svatým knížetem Václavem mělo svůj původ v mezinárodních vztazích a zahraniční politice našeho knížete. Relikvii římského světce z počátku 4. století, svatého Víta, získal náš kníže od saského vévody a východofranského krále Jindřicha Ptáčníka. V následujících staletích se český stát etabloval jako součást středověké Svaté říše římské a jeho význam nadále rostl. V roce 1212 získává český kníže Přemysl Otakar I. od císaře Friedricha II. dědičný královský titul a český král se v průběhu 13. století stal jedním ze sedmi říšský kurfiřtů, nejmocnějších knížat v říši s právem volit jejího panovníka. Tím byl římský král, který směl být po splnění několika podmínek korunován v Římě císařem.  

  • Výročí 65 let úmrtí kanovníka Josefa Čiháka

    Výročí 65 let úmrtí kanovníka Josefa Čiháka

    Dne 18. února uplyne 65 let od úmrtí našeho kanovníka Josefa Čiháka, věrného Kristova kněze a mučedníka komunistického režimu. Přestože se dožil věku 80 let, posledních 10 let svého života prožil v těžkém utrpení jako vězeň. V důsledku věznění prodělal řadu těžkých onemocnění. Přes opakované žádosti lékařů již do konce života nebyl z vězení propuštěn. V naší kapitule se stal nástupcem Antonína Podlahy v roli kapitulního archiváře a knihovníka. Proslul rovněž dlouhým a činorodým působením nejen v metropolitní kapitule, ale i ve farnostech, na gymnáziích a na teologické fakultě Univerzity Karlovy.

  • Pořad bohoslužeb o svátcích, památkách a výročích konaných v bočních kaplích katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze

    Pořad bohoslužeb o svátcích, památkách a výročích konaných v bočních kaplích katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze

    Římskokatolická farnost u svatého Víta, Václava a Vojtěcha ve spolupráci s Metropolitní kapitulou u svatého Víta v Praze zahájila na jaře roku 2024 cyklus mší svatých nazvaný „Putování po katedrále“. Tento cyklus má za cíl obnovit duchovní život v bočních kaplích katedrály. 

  • Kanovník Metropolitní kapituly Tomáš Roule slaví kulaté výročí

    Kanovník Metropolitní kapituly Tomáš Roule slaví kulaté výročí

    Své životní jubileum slaví tuto neděli kanovník naší metropolitní kapituly ThLic. Mgr. Tomáš Roule, současný spirituál Papežské koleje Nepomucenum v Římě, kde doprovází naše bohoslovce na jejich cestě ke kněžství. Přejeme mu hojnost Božích milostí a požehnání, stálou ochranu jeho svatých patronů, pevné zdraví, radostnou mysl a mnoho sil do jeho další služby pro Kristovu církev!

  • První Putování po katedrále roku zavítá do Nové arcibiskupské kaple

    První Putování po katedrále roku zavítá do Nové arcibiskupské kaple

    I v letošním roce pokračujeme v našem cyklu Putování po katedrále, kdy sloužíme ranní mše svaté v těch kaplích naší katedrály, jejichž zasvěcení, historie či účel souvisí s aktuálním svátkem nebo výročím. Cyklus je součástí Jubilejního roku 2025. První dvě zastavení v roce nás zavedou do Nové arcibiskupské kaple v severní boční lodi katedrály. V pátek dne 14. února zde vzpomeneme na našeho kapitulního děkana a světícího biskupa pražského Antonína Podlahu, dne 18. března zde budeme slavit mši svatou ve výroční den úmrtí 35. arcibiskupa pražského Miloslava kardinála Vlka. Oba jmenovaní nalezli místo svého posledního odpočinku v prostorné hrobce umístěné přímo pod touto kaplí a na západní stěně kaple pak můžeme vidět jejich pamětní desky.  

  • Vzpomínáme na výročí úmrtí Mons. Podlahy. Biskupa, děkana, archeologa, historika, knihovníka

    Vzpomínáme na výročí úmrtí Mons. Podlahy. Biskupa, děkana, archeologa, historika, knihovníka

    V lednu a únoru vzpomínáme zvláště na našeho děkana Antonína Podlahu, jednoho z nejvýraznějších pražských kanovníků a nesmírně činorodého kněze a později biskupa ve 20. století. Dne 22. ledna uplynulo 160 let od jeho narození a 14. února uplyne 93 let od jeho smrti. Tento náš kanovník se zapsal tučným písmem také do dějin české archeologie a památkové péče. Jeho intenzivní a plodná činnost v těchto i dalších oborech ho v roce 1903 přivedla až do České akademie věd a umění, v roce 1906 se stal mimořádným členem Královské české společnosti nauk a v roce 1904 získal vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice. Místo svého posledního odpočinku pak nalezl v samotné nové arcibiskupské hrobce v severní boční lodi naší katedrály, přestože pražským arcibiskupem nebyl. Slavné vzkříšení tak očekává po boku arcibiskupů Františka Kordače, Karla Kardinála Kašpara, Františka kardinála Tomáška a Miloslava kardinála Vlka.  

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení